galaserwis.pl

Blog w tematyce mody, urody i stylizacjach

PoradyUroda

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Jak radzić sobie z trądzikiem?

Trądzik to wbrew pozorom coraz bardziej popularna dolegliwość wśród społeczeństwa. I chociaż tego typu zmiany skórne kojarzą się przede wszystkim z okresem młodzieńczym oraz dojrzewaniem, coraz częściej dotyka również osoby dorosłe. Jakie są sprawdzone sposoby na trądzik?

Trądzik problemem dla dermatologa


Chociaż wielu osobom nadal wydaje się, że wypryski skórne to zmiany, z którymi doskonale poradzą sobie samodzielnie, nie można ukryć faktu, że trądzik stanowi problem natury hormonalnej. Z tego też powodu najlepiej zgłosić się z tym problemem do fachowca. Dermatolog przede wszystkim dokładnie obejrzy zmiany skórne, klasyfikując trądzik, aby zalecić odpowiedni sposób na walkę.

W walce z trądzikiem ważne jest zarówno działanie zewnętrzne, jak też ogólne. Dlatego oprócz stosowania rozmaitych roztworów oraz żeli mających na celu oczyszczenie twarzy, lekarz przepisze także dostosowane odpowiednio lekarstwa. Mowa o medykamentach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, ale również keratolitycznych oraz przeciwłojotokowych. Zdarza się również wprowadzenie do farmakoterapii antybiotyków.

Domowa walka z trądzikiem


Chociaż przy wystąpieniu trądziku najbardziej wskazaną metodą jest udanie się do specjalisty, istnieje wiele metod domowej walki z wypryskami. Jednakże należy pamiętać, żeby dokładnie zweryfikować ich skuteczność, bowiem wiele z przekazywanych ustnie sposobów wpływa negatywnie na skórę, dodatkowo ją podrażniając.

Przede wszystkim należy we właściwy sposób zadbać o skórę, na której pojawił się trądzik. Znaczy to, że nie wszystkie mydła bądź żele do higieny skóry są zalecane do czynnego użytkowania. Najlepiej używać łagodnych preparatów, które nie przesuszą skóry. Po umyciu twarzy najlepiej zastosować tonik pozbawiony alkoholu. Świetnie sprawdzą się toniki na bazie ogórka.

Wiele osób do walki z trądzikiem stosuje rozmaite peelingi. O ile nie jest to nic zakazanego, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj stosowanego preparatu. W przypadku skórnych wyprysków bowiem sprawdzą się peelingi enzymatyczne, które są przeznaczone do użytkowania do cery trądzikowej.

Odpowiednia dieta


Chociaż nie ma żadnych medycznych opracowań stwierdzających, że spożywanie niektórych produktów sprzyja nasileniu trądziku, nie znaczy to, że można jeść wszystko, co wpadnie w ręce. Dodatkowo jeśli po spożyciu jakiegoś rodzaju pokarmu zauważone jest nasilenie występowania trądziku, warto ten pokarm usunąć z diety bądź chociażby ograniczyć.

Natomiast medyczne podstawy ma spożywanie dań bogatych w witaminę A, B2, B6 oraz niacynę. Mowa tutaj m.in. o rybach, wątróbce, jajkach, szpinaku czy bananach bądź soi.

Udostępnij