galaserwis.pl

Blog w tematyce mody, urody i stylizacjach

Porady

Jakie są przyczyny swędzenia skóry, kiedy nie ma wysypki?

Jakie są przyczyny swędzenia skóry, kiedy nie ma wysypki?

Skóra to wyjątkowa część ciała wymagająca szczególnej pielęgnacji. Dodatkowo zdarza się, że to właśnie dzięki niej dowiadujemy się o początkach choroby, która prawdopodobnie nie przeszłaby nam przez myśl. Dlatego nie warto bagatelizować jakichkolwiek objawów skórnych.

Swędzenie skóry a reakcja alergiczna


Najczęstszym objawem zdradzającym, że coś jest nie w porządku ze skórą jest uczucie swędzenia. Wyjątkowo często swąd skóry występuje przy reakcji alergicznej, jednak nie jest to zwykle jedyny element wskazujący na alergię. Przy reakcji alergicznej często występuje rozmaitego rodzaju wysypka. Jedna przybiera postać drobnych, czerwonych plamek, podczas gdy inna wygląda niczym poparzenie pokrzywą.

Reakcje alergiczne występują po kontakcie z alergenem, dlatego należy dokładnie obserwować skórę, żeby wiedzieć, kiedy pojawiają się niedogodności. Alergenem nie musi być jednak używane w kąpieli mydło czy szampon, ale żel do prania, pokarm czy nawet czworonożny pupil.

Swędzenie skóry a brak wysypki


Niejednokrotnie zdarza się jednak, że poszczególne partie skóry zaczynają swędzieć, lecz odczyn alergiczny nie występuje. Absolutnie nic w tym dziwnego, aczkolwiek swędzenia skóry nie należy nigdy ignorować, gdyż przyczyny mogą być znacznie poważniejsze niż alergia.

Swędzenie skóry bez wysypki występuje w przypadku wielu rozmaitych chorób. Dlatego należy dokładnie obserwować swoje ciało, a być może uda się zaobserwować inne objawy, wskazujące na niepoprawne funkcjonowanie któregoś z narządów.

Najbardziej popularnym schorzeniem, przy którym występuje swędzenie skóry jest świerzb. I chociaż wiele osób uważa chorobę za zamierzchłą, wciąż zdarzają się przypadki zachorowania. Szczególnie że świerzbem zarazić się nie trudno. Jednak nie każde swędzenie skóry musi być powiązane z tą chorobą. Istnieje multum innych możliwości.

Przyczyny swędzenia skóry


Ponieważ swędzenie skóry to objaw chorobowy jak każdy inny, zaleca się konsultację z lekarzem. Wykona on szereg badań pozwalających na ustalenie przyczyny świądu skóry.

Objaw może pojawiać się przy chorobach pozornie niezwiązanych jak cukrzyca czy zapalenie wątroby. Zdarza się, że skóra swędzi w przypadku zaburzeń hormonalnych mających miejsce w organizmie bądź przy schorzeniach natury psychicznej. O przyczynie odczuwania swędzenia wiele może powiedzieć miejsce odczuwania dyskomfortu.

Swędzenie nóg, a w szczególności łydek może być pierwszym objawem żylaków. Szczególnie kiedy na skórze widnieją popękane naczynka przypominające pajączki. Natomiast swędzenie w okolicy głowy może zostać powiązane z łuszczycą, która również jest nieprzyjemnym oraz dokuczliwym schorzeniem.

Udostępnij