galaserwis.pl

Blog w tematyce mody, urody i stylizacjach

Lifestyle

Sedacja wziewna w stomatologii – czym jest, wskazania

Sedacja wziewna w stomatologii – czym jest, wskazania

Ogromny lęk przed wizytą u dentysty i zabiegami wykonywanymi w obszarze jamy ustnej sprawia, że pacjenci zwlekają z udaniem się do stomatologa. Czasem pomimo złego stanu uzębienia, całkowicie rezygnują z jego pomocy. Warto pamiętać, że obecnie leczenie stomatologiczne nie boli, a osoby odczuwające paniczny lęk mogą skorzystać z sedacji wziewnej. Znieczulenie to polecane jest wszystkim pacjentom, odczuwającym strach przed dentystą.

Sedacja wziewna – czy właściwie jest?

Sedacja wziewna jest to rodzaj znieczulenia, działającego na nasz układ nerwowy. Uspokaja go i wycisza, obniżając przy tym jego aktywność. Dzięki niej pacjent uspokaja się i lepiej znosi leczenie stomatologiczne. Procedura ta wykonywana jest przy pomocy gazu rozweselającego. Co ważne, działa równie szybko, jak sedacja dożylna. Sedacja wziewna to dosyć nowa technika, która zyskuje popularność wśród pacjentów. Znieczulenie podtlenkiem azotu skutecznie rozluźnia osobę poddającą się zabiegowi, eliminuje stres i strach. Niekiedy doprowadza do sedacji głębokiej, czyli zaśnięcia pacjenta. Przed zdecydowaniem się na tę formę znieczulenia, lekarz musi przeprowadzić z pacjentem wywiad. Podczas niego wyklucza ewentualne przeciwwskazania do tego sposobu znieczulenia.

Jak wygląda zabieg z wykorzystaniem gazu wziewnego?

Sedacja wziewna nie wymaga od pacjenta specjalnego sposobu przygotowania. Urządzenie do sedacji wziewnej (https://sklep.marrodent.pl/master-flux-plus-urz-dzenie-do-sedacji-wziewnej-1600asd-tecno-gaz.html) dozuje mieszaninę podtlenku azotu i tlenu o pożądanych właściwościach. Mieszanka ta rozluźnia pacjencja przed i w trakcie wykonywanych w obrębie jamy ustnej czynności, znacząco ułatwiając leczenie. Dentysta zakłada pacjentowi na nos specjalną maseczkę, przez którą podawana jest mieszanka gazów w odpowiednim stężeniu. Co ważne, znieczulenie to jest bezpieczne dla człowieka, ponadto ułatwia lekarzowi przeprowadzanie procesu leczenia uzębienia.

Wskazania do sedacji – komu polecane jest takie znieczulenie?

Lekarz może zdecydować się na sedację wziewną w przypadku pacjentów z:

  • nadpobudliwością nerwową,

  • silnym odruchem wymiotnym,

  • dentofobią,

  • wysoką wrażliwością na ból,

  • silnym lękiem przed ukłuciem.

Sedacja wziewna jest też zalecana w przypadku długich zabiegów chirurgicznych. Dentyści decydują się na nią też w przypadku usuwania złogów nazębnych, opracowywania próchnicy początkowej czy otwierania zęba ze zgorzelinowym rozpadem miazgi. Co ważne, takie znieczulenie stosowane jest u osób dorosłych, jak i dzieci.

Paraliżujący strach przed leczeniem wpływa niekorzystnie na współpracę dentysty z pacjentem. Sedacja wziewna jest ogromnym ułatwieniem dla pacjentów, jak i samych stomatologów.

Artykuł sponsorowany

Udostępnij